Chmura hybrydowa – dokąd zmierzasz biznesie?

Spis treści


Czas czytania: 7 min

IT jest składową każdego biznesu i to niekoniecznie najważniejszą. Może to nie popularne, ale działy IT w firmach pełnią jedną z funkcji wsparcia, dające narzędzia do prowadzenia określonej działalności przynoszących pieniądze firmie. Oczywiście ktoś powie, że bez IT w obecnych czasach nie ma biznesu i dział IT jest najważniejszy. Nic bardziej mylnego, obecnie każdą usługę na rynku, która dostarcza wewnętrzne IT można zlecić na zewnątrz, pozwolić firmie/partnerowi wspierać pracowników w codziennych zagadnieniach IT lub wykupić usługę typu … as a Service. W poprzednim artykule omówiłem podstawowe pojęcia związane z chmurą, modele wykorzystania jak i podstawowe rodzaje chmury obliczeniowej (cloud computing).

Prywatna, publiczna, czy może hybrydowa?

Chcąc odpowiedzieć na to pytanie, można powiedzieć, To zależy ?

Pewnie każdy zgodzi się ze mną, że usługi IT są bardzo ważne i decyzja, w którą stronę idziemy może być kluczowa na lata. W prostych słowach private cloud jest niczym innym jak własnym Datacenter z wprowadzonymi dodatkowymi rozwiązaniami automatyzacji w zakresie dostarczania maszyn wirtualnych lub hostowaniu usług SaaS dla własnej organizacji. Powyższe jest przykładem ze „starego” IT, gdzie planowanie infrastruktury informatycznej i usług miało wpływ na biznes na kilka lat w przód, a przez to bardzo często firma zaciągała, nawet już na starcie dług technologiczny.

Więc jak dzisiaj wygląda lub może wyglądać planowanie usług i infrastruktury informatycznej?

Obecnie mając do dyspozycji usługi public cloud takich jak (Azure, Amazon Webservices, Google Cloud, OVH, IBM Cloud lub dziesiątek innych) można elastycznie planować wykorzystanie zasobów infrastrukturalnych. W zależności od potrzeb biznesowych i spełnianie kaprysów z dnia na dzień nie stanowi problemu uruchomienie nowej maszyny wirtualnej, uruchomienie narzędzi monitorujących bezpieczeństwo lub systemu ERP i ich skalowanie praktycznie w nieskończoność bez potrzeb planowania zakupy infrastruktury informatycznej na pół roku wprzód lub nowy rok finansowy. Dodatkowo usługi public cloud dają możliwość budowania rozwiązań, które do niedawna były nie możliwe do uruchomienia, albo były na tyle skomplikowane technologicznie, jak wdrożenia usług kognitywnych, usług czasu rzeczywistego, AI czy AR lub przetwarzania terabajtów danych przez określony czas.

Wyobraźmy sobie firmę produkcyjna, która obecnie posiada zakład produkcyjny, biuro oraz dwa sklepy stacjonarne. Właściciel widząc potrzebę rozwoju i modernizacji procesów biznesowych rozważa rozbudowę obecnej infrastruktury serwerowej w związku z zapotrzebowaniem na wdrożenie systemów kontroli produkcji, modernizacje systemu ERP, oraz wdrożenie usług ecommerce, które pozwolą na  poszerzenie rynków zbytu poza granicami kraju. Dział IT rekomenduje rozbudowę własnej serwerowni oraz zabezpieczeń danych i backupu jest nie do przyjęcia przez właściciela, opiewa na 500tysięcy złotych. Właściciel obawia się inwestycji, która możliwe, że się nie zwróci, w związku z tym, ponieważ plany ekspansji na rynki zagraniczne są obarczone ryzykiem. Dlatego tez proponuje rozwiązanie wykorzystać usługi chmury publicznej dla usług obsługujących ecommerce i działania marketingowo-promocyjne bo słyszał, że to na start nic nie kosztuje, a płaci się za to ile się wykorzysta. osoba odpowiedzialna za IT proponuje rozwiązanie hybrydowe.

Docelowa architektura  zakłada przeniesienie Systemu ERP oraz baz danych na wirtualne maszyny do chmury publicznej z wykorzystaniem rezerwacji zasobów, pozwalających na oszczędność rzędu 30-40%, uruchomienie sklepu internetowego w chmurze z wykorzystaniem mechanizmu autoskalowania zapewniającego wysoką dostępność sklepu. We własnym datacenter pozostaną Usługi kluczowe jak Active Directory oraz poczta firmy, które dodatkowo będą backupowane do chmury.

Benefity chmury hybrydowej:

  1. Niezaprzeczalnie takim benefitem jest elastyczność i czas dostarczania w zasadzie niezliczonej ilości aplikacji typu PaaS lub SaaS. Chmura hybrydowa oprócz stabilnie prowadzonego biznesu daje możliwości uruchamiania i konfiguracji aplikacji on-demand bez konieczności ponoszenia kosztów zakupu serwerów, licencji, storage, przetestowania danego rozwiązania wdrożenia aplikacji w formie proof of concepts, wykonania testów, integracji lub zaadresowania szczególnych wymagań sezonowych jak przedświąteczna gorączka w sklepach internetowych, bo kto nie spotkał się z niedziałającym sklepem przed świętami choc raz. Dodatkowo wykorzystanie chmury publicznej daje możliwość uruchomienie swojej aplikacji w dedykowanej lokalizacji na świecie, jeżeli jest takie zapotrzebowanie wykorzystując wiele regionów geograficznych chmur publicznych np. content delivery.
  2. Hybrydowe rozwiązania dla tych którzy patrza na IT w aspekcie finansowym rozbudowa obecnej infrastruktury o site chmury publicznej. Zaleta takiego rozwiazania jest możliwość przeniesienie kosztów obsługi i infrastruktury z kosztów inwestycyjnych CAPEX do kosztów rozliczanych miesięcznie operacyjnych OPEX, co dla płynności firmy jest wielkim benefitem a także daje możliwość pozostania na tym samym poziomie technologicznym i nie zaciąganie długu technologicznego bardziej, a nawet przy ukierunkowaniu do chmury publicznej pozbycie się balastu związanego z przestarzałym systemem informatycznym. Dodatkową zaletą dla firm jest także zmniejszenie kosztów pracowniczychw zależności od wybranego modelu wykorzystania IaaS, PaaS, czy SaaS.

Koszty storage Datacenter vs Cloud

Żeby dokładniej zobrazować zalety wykorzystania nawet w najmniejszym stopniu chmure obliczeniowa należy dokładnie przeanalizować składowe, które wpływają na koszty utrzymania własnego Datacenter, bo to nie sa tylko koszty zakupy sprzętu jakby się mogło lub wydaje się.

Na koszty utrzymania własnego datacenter składają się:
– zakup hardware
– dodatkowe oprogramowanie do zarządzania
– wynajem powierzchni pod datacenter
– budowa i utrzymania systemu ppoż i chłodzenia
– zatrudnienie pracownika/firmy, monitorującej i serwisującej sprzęt

W rozwiązaniu cloud koszty firmy to w zasadzie tylko koszty cennikowe chmury

Scenariusz 1.

Server NAS 2x4TB Raid1koszt zakupu2200 PLN =61,12 PLN
energia elektryczna10 PLN
wsparcie IT200 PLN
Cloud 4TB LRS271 PLN / miesięcznie
318 PLN / miesięcznie

Należy jednak pamiętać, że jest to rozwiązanie dla mikro i małych firm, które nierzadko nie decydują się na zduplikowanie NAS na dwie lokalizacje co podwaja koszt miesięczny.

Scenariusz 2.

Scenariusz zakłada rozwiązanie klasy enterprise, wykorzystujące shared storage (macierze SAN) z replikacja pomiędzy dwoma lokalizacjami datacenter. Należy do powyższej kalkulacji dodać dodatkowo licencje systemów do zarządzania, jak również najem lokalizacji oraz szafy rack. Z drugiej strony mamy storage w rozłożony w kilku lokalizacjach na świecie tzw. Georedundantny. Analizujemy storage o wielkości 100TB wysokiej dostępności
Macierz 100TB z powyższymi założeniami szacunkowe dane mówią że koszt 1GB storage waha się od kilkunastu do nawet 50-60 PLN/miesięcznie, moim zdaniem te wartości sa nie realnei przyjąłbym do kalkulacji, że maksymalnie to jest 7 PLN

On-premise100TB x PLN/1GB =19500 PLN / miesięcznie
Cloud17400 PLN / miesięcznie

Trzeba również zauważyć że koszt macierzy on-premise jest kosztem praktycznie stałym, a koszt storage w chmurze być bardzo zmienny w czasie i te 17400pln w jednym miesiącu może się zamienić na 5000 w innym w zależności od wykorzystania..

Na końcu pozostaje pytanie, w która strone iść?

Jak już wspominałem, to zależy, każda firma ma swoją charakterystykę i w prosty sposób nie można odpowiedzieć na to pytanie. Pozostaje przytoczyć tylko jedno z badać, które pokazuje w którym kierunku zmierzają firmy i ich IT

„69% of enterprises will have multi-cloud/hybrid IT environments by 2019, but greater choice brings excessive complexity”

Źródło: 451 Research

Pozostałe wpisy

19 września, 2024

Bezpieczeństwo łańcucha dostaw

Jak interpretować „łańcuch dostaw”? Łańcuch dostaw przede wszystkim obejmuje firmy, z którymi współpracujemy w szczególności wszystkich naszych podwykonawców i usługodawców. […]

9 lipca, 2024

Dyrektywa NIS 2 – obowiązki firm: zarządzanie ryzykiem, zgłaszanie incydentów 

NIS 2 wskazuje, że wszystkie podmioty muszą „podejmować odpowiednie i proporcjonalne środki techniczne i organizacyjne w celu zarządzania zagrożeniami dla bezpieczeństwa cybernetycznego sieci i systemów informatycznych.” 

20 maja, 2024

Jak przygotować się na NIS 2? Najważniejsze informacje: powody i cel wdrożenia, zakres podmiotów, kary i sankcje.

W skrócie – najważniejsze informacje o NIS 2 Dyrektywa NIS 2 to zaktualizowana wersja pierwszego europejskiego prawa o cyberbezpieczeństwie, regulującego […]

9 lutego, 2022

Cybersec i AI. Dojrzałość cyberbezpieczeństwa i sztuczna inteligencja

Połączenie cyberbezpieczeństwa ze sztuczną inteligencją przywodzi na myśl automatyzację i podniesienie poziomu ochrony firmy przed cyberatakami. Kojarzy się z zaawansowanym, […]

Zobacz wszystkie...