tel. +48 22 488 72 00

info@trecom.pl

Szybki kontakt

tel. +48 22 488 72 00

info@trecom.pl

facebook icon linkedin icon alert icon

Enterprise Networking (stara wersja)

strona główna |

Enterprise Networking (stara wersja)

IWAN to technologia nazywana Inteligentnym WAN’em. Jest bardzo ciekawym połączeniem kilku znanych technologii, które wykorzystują wielooddziałowe przedsiębiorstwa.

W poszukiwaniu oszczędności, firmy coraz częściej budują swoje sieci WAN wykorzystując łącza internetowe. Czasem dotyczy to zapasowego łącza, czasem obydwu. W dzisiejszych czasach łącze internetowe nie znaczy gorsze, w szczególności jeśli wykorzystamy rozwiązania IWAN. W architekturze IWAN wykorzystujemy stworzone i znane od lat rozwiązania i technologie, które współpracują ze sobą, by zapewnić optymalne warunki do pracy aplikacji biznesowych.

IWAN to połączenie DMVPN, PfR (Performance Routing), QoS na poziomie aplikacyjnym oraz WAAS.

Idea IWAN polega na tym, aby tunele DMVPN były zestawiane ze wszystkich dostępnych w filii przedsiębiorstwa łączy do centrali firmy, niezależnie czy jest to łącze dzierżawione, zwyczajne z dostępem do Internetu czy GPRS/LTE itd. Wkładamy wszystkie dostępne łącza do jednego worka, zabezpieczamy ruch za pomocą DMVPN, otrzymujemy wygodne interfejsy GRE i to router w filii decyduje (mechanizm PfR), którym łączem w tym momencie dany trafik przesłać do centrali w zależności
np. od bitów QoS, poziomu wykorzystania łączy czy parametrów łączy (jitter, delay itp.,) ewentualnie coś jeszcze kodując (WAAS), aby zaoszczędzić
przepustowość łącza WAN.

Zaletami takiego rozwiązania tzw. „wspólnego worka łączy WAN” jest natywne wsparcie dla równoczesnego używania wszystkich dostępnych łączy WAN w trybie Active/Active (IPC-Intelligent Path Control). Decyzja, którym łączem wysłać dane należy do ruterów i może się zmieniać dynamicznie.

Parametry łączy WAN są stale monitorowane pod kątem obciążenia, opóźnień itp. a technologia Performance Routing jest w stanie rozkładać ruch aplikacyjny w sposób dynamiczny per łącze, w zależności od skonfigurowanej polityki. Z biznesowego punktu widzenia w ten sposób zawsze zapewnimy aplikacjom krytycznym odpowiednie pasmo i inne parametry transmisji.


Aplikacje są rozpoznawane z wykorzystaniem technologii Aplication Visibility & Control, która posiada stale doskonalony silnik wykrywający ponad 1000 różnych aplikacji.W każdym momencie możemy więc przerzucić ruch niekrytyczny, zwalniając miejsce dla aplikacji biznesowych lub nawet zupełnie zablokować pewne kategorie ruchu. Wszystko odbywa się w czasie rzeczywistym, w zależności od bieżącej sytuacji na łączach i ilości generowanego przez użytkowników ruchu.Nie stosując IWAN można to było częściowo uzyskać za pomocą tras statycznych, ale tylko w warstwie L3, a nie jak w IWAN na poziomie aplikacyjnym. Ponadto nie było to w 100% dynamiczne rozwiązanie.


 

ok
Dzięki IWAN uzyskujemy kontrolę nad łączami, widoczność co do aplikacji i stopnia wykorzystania przez nie łączy oraz jesteśmy w stanie tworzyć polityki ruchowe odzwierciedlające cele biznesowe naszej organizacji.

ok

 IWAN to sposób na obniżenie kosztów utrzymania sieci WAN przy jednoczesnym zapewnieniu optymalnych warunków pracy dla aplikacji. To także możliwość uruchomienia dodatkowych usług i aplikacji, dla których do tej pory nie było miejsca na zatłoczonych łączach WAN.

Dodatkowymi zaletami dla administratorów sieciowych są: 
  • Mniejsza konfiguracja VPN (mamy tylko DMVPN)
  • Prostsza konfiguracja routingu